nadleehi a iné

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

nadleehi

Nadleehi je slovo v niektorom z jazykov pôvodných severoamerických kmeňov. Je to pojem, ktorým označovali osoby s inou, než hetero sexualitou. V prírodných kultúrach boli takéto osoby považované za niečo ako posvätné, verilo sa, že majú priamy vzťah k božstvu alebo stvoriteľovi (ktorého chápanie bolo u nich samozrejme celkom iné ako u nás), keďže sa u nich prejavili obe podstaty alebo princípy - mužský aj ženský. Americkí kolonizátori neskôr začali týchto ľudí označovať strešným pojmom "berdache" (čítaj bæ:dači), čo už bol však hanlivý výraz, pretože v kresťanskej Európe pochopiteľne neboli akceptované žiadne prejavy transsexuality alebo "cross-dress" a podobne. Z toho je teda jasné, aký mali k týmto ľuďom vzťah (v súčasnosti sa o nich hovorí ako o "two-spirited" ľuďoch, čiže, voľne preložené, ľuďoch obdarených dvomi duchmi). Pôvodné americké prírodné kultúry prejavovali týmto "two-spirited" ľuďom úctu. Chápanie sexuality bolo neohraničené, páry mohli byť ľubovoľne kombinované. Rodičia si všímali dieťa od útleho veku. Ak sa vyskytol chlapec, ktorý prejavoval sklony k ženským prácam, podporovalo ho v tom celé spoločenstvo. Súčasťou rituálu pre vstup do dospelosti bolo aj prijatie nového mena, ktoré malo osobu charakterizovať a prijatie identity, či už mužskej, ženskej alebo akejsi zmiešanej. Ak žili v manželskom zväzku dvaja muži, súčasťou ich života boli rituály, v ktorých jeden z partnerov (z nášho pohľadu) predstieral menštruáciu, tým, že si drievkom alebo ostrým predmetom škriabal vnútorné strany stehien, až, kým mu nezačali krvácať, predstieral tehotenstvo a pôrodné bolesti alebo bolesti pri potrate, ktoré si vyvolal nejakými bylinkami a pod. Keď takíto ľudia žili sami, hovorilo sa o nich, že žijú s bohmi. Ženy s mužskou identitou mohli byť dobré bojovníčky, muži so ženskou identitou zase dobrí remeselníci, ktorých výrobky sa veľmi cenili práve preto, že ich vyrobili "two spirited" ľudia.

Nadleehi je slovo v niektorom z jazykov pôvodných severoamerických kmeňov. Je to pojem, ktorým označovali osoby s inou, než hetero sexualitou. V prírodných kultúrach boli takéto osoby považované za niečo ako posvätné, verilo sa, že majú priamy vzťah k božstvu alebo stvoriteľovi (ktorého chápanie bolo u nich samozrejme celkom iné ako u nás), keďže sa u nich prejavili obe podstaty alebo princípy - mužský aj ženský. Americkí kolonizátori neskôr začali týchto ľudí označovať strešným pojmom "berdache" (čítaj bæ:dači), čo už bol však hanlivý výraz, pretože v kresťanskej Európe pochopiteľne neboli akceptované žiadne prejavy transsexuality alebo "cross-dress" a podobne. Z toho je teda jasné, aký mali k týmto ľuďom vzťah (v súčasnosti sa o nich hovorí ako o "two-spirited" ľuďoch, čiže, voľne preložené, ľuďoch obdarených dvomi duchmi). Pôvodné americké prírodné kultúry prejavovali týmto "two-spirited" ľuďom úctu. Chápanie sexuality bolo neohraničené, páry mohli byť ľubovoľne kombinované. Rodičia si všímali dieťa od útleho veku. Ak sa vyskytol chlapec, ktorý prejavoval sklony k ženským prácam, podporovalo ho v tom celé spoločenstvo. Súčasťou rituálu pre vstup do dospelosti bolo aj prijatie nového mena, ktoré malo osobu charakterizovať a prijatie identity, či už mužskej, ženskej alebo akejsi zmiešanej. Ak žili v manželskom zväzku dvaja muži, súčasťou ich života boli rituály, v ktorých jeden z partnerov (z nášho pohľadu) predstieral menštruáciu, tým, že si drievkom alebo ostrým predmetom škriabal vnútorné strany stehien, až, kým mu nezačali krvácať, predstieral tehotenstvo a pôrodné bolesti alebo bolesti pri potrate, ktoré si vyvolal nejakými bylinkami a pod. Keď takíto ľudia žili sami, hovorilo sa o nich, že žijú s bohmi. Ženy s mužskou identitou mohli byť dobré bojovníčky, muži so ženskou identitou zase dobrí remeselníci, ktorých výrobky sa veľmi cenili práve preto, že ich vyrobili "two spirited" ľudia.


osobná/verejná | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014